
ST-Koneistuksen pitkäaikainen toimistosihteeri Margareeta ”Marga” Naukkarinen jää eläkkeelle 30.4. Vietimme henkilöstön kesken hänen läksiäisiään viime viikon perjantaina. Jutun lopussa on muutamia kuvia juhlista.
Margan, tie ST-Koneistukselle alkoi aikaan, jolloin rekrytointikin saatettiin hoitaa vielä hyvin toisin menetelmin kuin nykyään.
– Tommin isä Tuomo tuli kotiin kysymään, lähtisinkö heille töihin. ST-Koneistuksella oli silloin kova tarve toimistotyöntekijälle, ja hän tiesi, että olin tehnyt vastaavia töitä aikaisemmin. Tunsin hänet kyllä entuudestaan – pienessä kylässä kun kaikki tiesivät toisensa, Marga muistelee.
Alkuvuosina ST-Koneistuksen toimisto oli pieni, mutta työnkuva sitäkin laajempi.
– Aloittaessani olin käytännössä yksin konttorissa. Palkanlaskenta, laskutus, osto- ja myyntireskontra, tilausvahvistukset – kaikki kuuluivat työtehtäviini. Ja jos tarvittiin, tein myös konttorin ulkopuolisia töitä. Siihen aikaan pienessä yrityksessä tehtiin sitä, mitä tilanne kulloinkin vaati.
Kolmen vuosikymmenen aikana taloushallinto ja toimistotyö ovat kuitenkin muuttuneet valtavasti, erityisesti digitalisaation myötä.
– Ennen kaikki tehtiin käsin. Maksuja kirjattiin itse, tietoja siirrettiin manuaalisesti ja papereita oli pöydät täynnä. Nyt suuri osa maksuliikenteestä ja prosesseista kulkee järjestelmien kautta. Se on helpottanut paljon, Marga pohtii, lisäten kuitenkin heti perään.
– Mutta perusasiat eivät ole muuttuneet: tarkkuutta ja järjestelmällisyyttä tarvitaan edelleen. Rahojen ja palkkojen kanssa ei voi koskaan olla huolimaton.
Työpaikka, jossa on ollut hyvä olla
Kun puhe kääntyy ST-Koneistukseen työpaikkana, vastaus tulee epäröimättä.
– Olen viihtynyt, enkä muuten olisi ollutkaan täällä näin pitkään, hän sanoo hymyillen.
Yksi tärkeimmistä syistä viihtymiseen on ollut työn monipuolisuus.
– Tämä työ ei ole koskaan ollut vain yhtä ja samaa päivästä toiseen. On ollut paljon erilaisia tehtäviä ja tilanteita.
Lisäksi hän kertoo arvostaneensa sitä, että on saanut jatkaa työssään myös eläkeiän täytyttyä.
– Monessa paikassa vanhemmille työntekijöille saatetaan sanoa, että eläkeiän tullessa on aika lähteä. Täällä ei ole tullut sellaista tunnetta, että lähtöäni odotetaan. Olen saanut jatkaa niin pitkään kuin olen halunnut, ja se on merkinnyt minulle paljon.
Katse kohti uutta arkea
Alkava eläkeaika tuo mukanaan uuden vaiheen elämässä ja ennen kaikkea aikaa asioille, jotka ovat tähän asti saattaneet jäädä arjen kiireessä vähemmälle.
– Asun kahden koiran kanssa, ja koirat ovat iso osa elämääni. Nykyiset koirani ovat jo vanhoja, mutta saatan vielä ottaa pennun kasvatukseen. Nyt siihen olisi aikaa, Marga pohtii.
Lisäksi suunnitelmissa on paneutua kunnolla sukututkimusharrastukseen, johon ei aiemmin ole ollut tarpeeksi aikaa.
– Sukututkimus on niin aikaa vievää puuhaa, ettei siihen riitä tunti tai kaksi. Nyt siihen voi oikeasti keskittyä.
Myös liikkuminen ja omasta hyvinvoinnista huolehtiminen ovat jatkossa aiempaa suuremmassa roolissa.
– Täytyy alkaa liikkumaan enemmän ja pitämään itsestään parempaa huolta. Koirien kanssa on kyllä tullut liikuttua, mutta jatkossa siihenkin voi varmasti panostaa vielä entistäkin enemmän.
Haluamme kiittää Margaa hänen vuosikymmeniä kestäneestä työpanoksestaan yrityksemme hyväksi ja toivottaa hänelle kaikkea hyvää tuleville eläkepäiville!








